مایع ظرفشویی چطور باعث پاک شدن ظرف ها می شود؟ - اوه | آوای زندگی

داغ‌ترین‌ها

روغن آرگان سوغات طبیعت

۲۵ , آذر , ۱۳۹۷

روغن آرگان دوست جدید موها است. شامپوهایی که با مواد شیمیایی و فرایندهایِ تولیدِ پیچیده به دست می آیند، نمی توانند اثرات درازمدتی بر سلامت موها داشته باشند. برخی از این شامپوها وعده نرم شدن و تمیزی فوری می دهند اما عوارض جانبی دارند که بر سلامت موها تاثیر می گذارند و...

۲۱ عامل اصلی ریزش مو و درمان آن (قسمت اول)

۱۴ , آذر , ۱۳۹۷

دلیل ریزش مو چیست؟ این واقعیت که آقایان از ریزش مو بیشتری نسبت به بانوان رنج می‌برند قابل انکار نیست چرا که مردان پیش‌زمینه بیشتری نسبت به خانم‌ها دارند. اما مواردی مانند نازکی تارهای مو و ریزش مو در بین زنان نیز شایع است و همین مسئله باعث تضعیف روحیه آن‌ها می‌شود. این معضل...

کلاژن راز جوان سازی پوست

۱۵ , شهریور , ۱۳۹۷

 کلاژن راز جوان سازی پوست : برای همه ما راحت تر است که با استفاده از کرم ها و لوسیون ها به پوشاندن آسیب های پوست و مو و ناخن خود بپردازیم؛ حال آنکه بسیاری از این مشکلات ممکن است دلایلی درونی داشته باشند و برای اینکه کاملاً از شر آنها خلاص...

۶ غذای مفید برای داشتن ناخن های سالم

۱۱ , تیر , ۱۳۹۶

آیا می دانستید میان ناخن ها و استخوان های شما ارتباط وجود دارد؟ باور کنید یا نه این دو ارتباطی قوی دارند و در واقع ناخن های شما نشان دهنده وضعیت سلامتی استخوان های شما است. غذای خوب نقش مهمی در تقویت ناخن و استخوان های شما دارد و به همین دلیل ما در...

۹ ماده غذایی اصلی برای موهای سالم

۴ , تیر , ۱۳۹۶

درست مانند پوست، وضعیت موهای شما نشان دهنده وضعیت سلامتی شماست. سلول هایی که ساقه مو را تشکیل می دهد نیازمند تعدادی مواد غذایی اصلیست. رژیم غذایی کاملی از این ویتامین ها و مواد معدنی را رعایت کنید تا به موهای خود مواد غذایی لازم جهت براق، درخشان و قوی شدن را...


با مجله اوه
در شبکه‌های دیگر ما
همراه باشید

مجله اوه / تاریخچه

۱۸ , شهریور , ۱۳۹۷

مایع ظرفشویی چطور باعث پاک شدن ظرف ها می شود؟

برای اینکه بدانید شوینده ها چطور عمل می کنند و موجب پاک شدن ظرف ها میشود، ابتدا باید خواص موادی که در شستشو به کار می رود را بدانید.

آب که قدیمی ترین پاک کننده است به تنهایی برای تمیز کردن و پاک شدن ظرف ها کافی نیست. کشش سطحی، ویژگی‌ای در مایعات است که باعث می‌شود لایه بیرونی آن‌ها به صورت ورقه‌ای کشسان عمل کند. این همان ویژگی‌ای است که موجب جذب دو سطح مایع به یکدیگر می‌شود؛ مانند دو قطره ی آب که همدیگر را می‌ربایند و قطرهٔ بزرگ‌ تری می‌سازند. شما می توانید این ویژگی را با قرار دادن یک قطره آب روی سطح شیشه یا پارچه ببینید. قطره آب شکل خود را حفظ می کند و پخش نمی شود.

نقش سورفکتانت ها در پاک شدن ظرف ها

در طی فرایند شستشو، کشش سطحی باید کاهش پیدا کند تا آب به راحتی روی سطح پخش شود و باعث خیسی شود. شیمیدان ها قادرند با مواد فعال سطحی یا "سورفکتانت" ها این کار را انجام دهند و در اصطلاح خودشان، آب را خیس تر کنند.

پاک شدن ظرف های با مایع دستشووی اوه پاک شدن ظرف ها کثیف

سورفکتانت ها تاثیرات دیگری هم بر شستشو دارند. سست کردن کثیفی ها، معلق کردن ذرات در آب تا زمانی که با آب کشیدن پاک شوند و .... از تاثیرات دیگر این مواد است. سورفکتانت ها همچنین می توانند اثر اسیدی داشته باشند که موجب از بین رفتن کثیفی های بازی می شود.

از آنجایی که مایعات ظرفشویی از دو یا چند سورفکتانت تشکیل شده اند، در پاک کردن سطوح بسیار موثرند. مایع ظرفشویی در شرایط محیطی مختلف و حتی در آب سخت به خوبی عمل می کند و باعث پاک شدن سطوح از کثیفی ها می شود.

ساختمان شیمیایی سورفکتانت ها به صورتی است که یک سر آبدوست دارد که در آب حل می شوند و یک سر آبگریز که چربی و کثیفی ها را در خود حل می کند و به این صورت باعث پاک شدن کثیفی ها از روی سطوح می شوند. استفاده از آب گرم و مالش در شستشو با دست یا فشار آب در ماشین های ظرفشویی این فرایند را تسریع می کند.

پاک کردن ظرف ها پاک کردن ظرف ها

منشا سورفکتانت ها

سورفکتانت های اولیه تا زمان جنگ جهانی اول از روغن های گیاهی و حیوانی تهیه می شدند ولی پس از آن به دلیل کمبود این منابع، از محصولات پتروشیمی برای ساخت این مواد استفاده می شد. در سال 1970 که نفت بسیار گران شده بود، تولید کنندگان به استفاده از روغن های با پایه گیاهی ، مانند روغن پالم روی آوردند که خواص مشابه روغن های حاصل از فرایندهای پتروشیمی داشتند.

در ساخت شوینده ها از مواد بازی (قلیاها) هم استفاده می شود.  متداول ترین بازهای مورد استفاده در شوینده ها سدیم هیدروکسید و پتاسیم هیدروکسید هستند.

منبع

این مقاله را نیز از دست ندهید:

سیر تکاملی شامپو در گذر تاریخاین مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *