تاثیر شوینده ها بر سلامت انسان - اوه | آوای زندگی

داغ‌ترین‌ها

۲۱ عامل اصلی ریزش مو و درمان آن (قسمت اول)

۱۴ , آذر , ۱۳۹۷

دلیل ریزش مو چیست؟ این واقعیت که آقایان از ریزش مو بیشتری نسبت به بانوان رنج می‌برند قابل انکار نیست چرا که مردان پیش‌زمینه بیشتری نسبت به خانم‌ها دارند. اما مواردی مانند نازکی تارهای مو و ریزش مو در بین زنان نیز شایع است و همین مسئله باعث تضعیف روحیه آن‌ها می‌شود. این معضل...

کلاژن راز جوان سازی پوست

۱۵ , شهریور , ۱۳۹۷

 کلاژن راز جوان سازی پوست : برای همه ما راحت تر است که با استفاده از کرم ها و لوسیون ها به پوشاندن آسیب های پوست و مو و ناخن خود بپردازیم؛ حال آنکه بسیاری از این مشکلات ممکن است دلایلی درونی داشته باشند و برای اینکه کاملاً از شر آنها خلاص...

۶ غذای مفید برای داشتن ناخن های سالم

۱۱ , تیر , ۱۳۹۶

آیا می دانستید میان ناخن ها و استخوان های شما ارتباط وجود دارد؟ باور کنید یا نه این دو ارتباطی قوی دارند و در واقع ناخن های شما نشان دهنده وضعیت سلامتی استخوان های شما است. غذای خوب نقش مهمی در تقویت ناخن و استخوان های شما دارد و به همین دلیل ما در...

۹ ماده غذایی اصلی برای موهای سالم

۴ , تیر , ۱۳۹۶

درست مانند پوست، وضعیت موهای شما نشان دهنده وضعیت سلامتی شماست. سلول هایی که ساقه مو را تشکیل می دهد نیازمند تعدادی مواد غذایی اصلیست. رژیم غذایی کاملی از این ویتامین ها و مواد معدنی را رعایت کنید تا به موهای خود مواد غذایی لازم جهت براق، درخشان و قوی شدن را...


با مجله اوه
در شبکه‌های دیگر ما
همراه باشید

مجله اوه / سلامتی

۴ , مرداد , ۱۳۹۷

تاثیر شوینده ها بر سلامت انسان

از آنجاییکه نیازها و سبک زندگی مصرف کنندگان تغییر می کند؛ فرایندهای تولید صابون و شوینده های دیگر هم دائماً در حال تغییر است تا به این نیازها پاسخ دهد. تعهد به حفظ سلامت یکی از اولویت های اصلی هر شرکت از زمانی که شروع به کار می کند تا وقتی که محصولاتش در بازار است، می باشد. شرکت ها به صورت مستمر، با نظرسنجی از مصرف کنندگان، بررسی پیشرفت های علمی و نظارت بر داده هایی که بر فرایند هر محصول اثرگذار هستند، به بررسی سلامت تولیدات خود می پردازند.

میزان سمی بودن مواد شوینده

برای تعیین سلامت مواد تشکیل دهنده محصولات شوینده ، دانشمندان به ارزیابی میزان سمّی بودن این مواد پرداخته اند. "سمّی" بودن عموماً با میزان تاثیر یک ماده شیمیایی بر موجودات زنده اعم از انسان، حیوان، گیاه و یا حتی میکروارگانیسم ها تعریف می شود. از آنجاییکه همه مواد حتی آب در شرایط خاص می توانند سمّی باشند، لازم است دانشمندان تعدادی از فاکتورهای موثر در سمّیت را مد نظر داشته باشند.

فرایندهای ارزیابی ایمن بودن محصولات، به دانشمندان کمک می کند، قادر باشند در صورت وجود خطرات بالقوه به پیش بینی آن بپردازند و مشخص کنند آیا این مواد برای مصرف کنندگان و محیط زیست خطر دارند یا نه.

علم پزشکی مدت هاست رابطه بین پاکیزگی و سلامت را تایید کرده است واستفاده مداوم از محصولات پاک کننده برای سلامتی جامعه لازم و ضروری است. بنابراین این مواد باید مورد بررسی قرار گیرند تا خطر قابل توجهی برای سلامتی نداشته باشند. این بررسی ها دو جنبه دارند: خطرات پیش بینی شده و ناخواسته.

خطرات پیش بینی شده مشکلاتی است که استفاده از مواد پاک کننده و در معرض این مواد بودن با رعایت راهنمایی های درج شده روی محصول، به وجود می آید و خطرات ناخواسته به صورت اتفاقی ایجاد می شود مانند زمانی که پاک کننده وارد چشم می شود.

خطرات قابل پیش بینی به علاوه به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت در معرض این مواد بودن، تقسیم بندی می شوند.

ساختار موجود در شوینده ها را بشناسید

سم شناسان موارد زیادی را در بررسی یک محصول در نظر می گیرند. اینکه آیا این ماده در طی فرایند تولید خطری برای کارگران خواهد داشت؟ آیا این محصول هر روز یا هفتگی استفاده می شود؟ و در مورد اثرات ناخواسته مثلاً اگر این ماده توسط کودکی خورده شود چه عواقبی خواهد داشت.

بعد از این ارزیابی هاست که مشخص می شود آیا نیاز هست که فرایند تولید تغییر کند یا ماده خطرناک حذف و با ماده دیگری جایگزین شود؛ و در صورتی که امکان کاهش خطر نباشد این محصول به بازار عرضه نخواهد شد. در مورد خطرات ناخواسته هم با برچسب های هشدار دهنده، احتیاط لازم انجام خواهد شد.

در نهایت اطلاع رسانی های دقیقی هم در مورد محصول  انجام می شود تا مصرف کننده بداند در صورتی که مدام در معرض این مواد قرار دارد چه باید بکند و یا حتی اگر اتفاقی  به صورت اشتباهی آن را مصرف کند چه اقدامات درمانی باید انجام دهد.

منبع

این مطلب را از دست ندهید:

دو ماده مضر در ترکیب شامپو ها که باید از آن دوری کرد.این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه برای «تاثیر شوینده ها بر سلامت انسان»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *