منافذ پوست و نقش آن در زیبایی - اوه | آوای زندگی

داغ‌ترین‌ها

کلاژن راز جوان سازی پوست

۱۵ , شهریور , ۱۳۹۷

 کلاژن راز جوان سازی پوست : برای همه ما راحت تر است که با استفاده از کرم ها و لوسیون ها به پوشاندن آسیب های پوست و مو و ناخن خود بپردازیم؛ حال آنکه بسیاری از این مشکلات ممکن است دلایلی درونی داشته باشند و برای اینکه کاملاً از شر آنها خلاص...

۶ غذای مفید برای داشتن ناخن های سالم

۱۱ , تیر , ۱۳۹۶

آیا می دانستید میان ناخن ها و استخوان های شما ارتباط وجود دارد؟ باور کنید یا نه این دو ارتباطی قوی دارند و در واقع ناخن های شما نشان دهنده وضعیت سلامتی استخوان های شما است. غذای خوب نقش مهمی در تقویت ناخن و استخوان های شما دارد و به همین دلیل ما در...

۹ ماده غذایی اصلی برای موهای سالم

۴ , تیر , ۱۳۹۶

درست مانند پوست، وضعیت موهای شما نشان دهنده وضعیت سلامتی شماست. سلول هایی که ساقه مو را تشکیل می دهد نیازمند تعدادی مواد غذایی اصلیست. رژیم غذایی کاملی از این ویتامین ها و مواد معدنی را رعایت کنید تا به موهای خود مواد غذایی لازم جهت براق، درخشان و قوی شدن را...


با مجله اوه
در شبکه‌های دیگر ما
همراه باشید

مجله اوه / پوست

۲۰ , تیر , ۱۳۹۶

منافذ پوست و نقش آن در زیبایی

منافذ پوست نقش مهمی در ظاهر پوست شما دارد. اما واقعیت این است که این منافذ با بالا رفتن سن بزرگ می شوند. فرآیندی طبیعی که همه ان را پشت سر می گذارند.

  • منفذ باز پوست چیست؟

منافذ محل قرار گرفتن فولیکول های مو بوده و همچنین محلی است که سبوم (چربی تولید شده توسط پوست) از طریق غدد سباسه تولید می شود. اگر دقت کنید می توانیدمنافذ فولیکول مو را با چشم غیر مسلح نیز ببینید، برخلاف منافذ تعریق که بسیار ریز هستند. منافذ پوست همیشه باز هستند تا چربی و فولیکول مو را به سطح بیاورند. همه این منافذ را در سراسر بدن خود به جز کف دست و کف پا دارند.

زمانی که منافذ پوست شما کوچک باشد، منجر به انعکاس بیشتر نور از سطح پوست شده و در نتیجه پوست شما جوان تر و سالم به نظر می رسد. چربی تولید شده توسط پوست شما ممکن است درون این منافذ گیر کرده، اکسید شده و پوست شما را تیره کند. نوع پوست، ژنتیک و همچنین سن شما می تواند بر روی اندازه منافذ پوستی شما تاثیر گذار باشد. در هر صورت در نظر داشته باشید که وجود این منافذ برای سلامت پوست شما به اندازه اهمیت آب برای سلامت بدن شماست.

  • چرا منافذ باز پوست مهم هستند؟

همه از وجود منافذ آگاهند اما عده کمی در مورد هدف وجود آنها می دانند. شما ممکن است ظاهر خود را با وجود منافذی که بزرگ و بسته شده اند، دوست نداشته باشید اما چربی تولید شده در غدد سباسه، مرطوب کننده طبیعی پوست شما بوده و پوست شما را سلامت و منعطف نگه می دارد. بدون منافذ باز پوستی هر چقدر از مرطوب کننده ها استفاده کنید، نمی توانید پوست خود را سالم نگه دارید.

  • با افزایش سن چه اتفاقی برای منافذ پوستی میفتد؟

قبل از رسیدن به 30 سالگی، پوست شما ماهانه فرایند پوست اندازی را طی می کند. در طی این فرایند، پوست مرده، آلودگی و چربی موجود در سطح پوست، داخل منافذ شده و پوست شما به منظور جا دادن این مواد، کش می آید. در طی این دوره از زندگی،  به دلیل این فرایند منافذ پوست شما نسبتا تمیز می ماند.

با وجود ادامه این فرایند بعد از 30 سالگی، روند آن کند می شود. این امر موجب می شود در منافذ پوست شما قبل از اینکه به صورت طبیعی تمیز شود، مواد اضافی بیشتری قرار گیرد. این امر موجب بزرگ دیده شدن منافذ می شود. علاوه بر این، الاستین و کلاژنی که منافذ پوست شما را حمایت می کند در گذر زمان از بین رفته و موجب کش آمدن و افتادگی منافذ می شود و در نتیجه منافذ بزرگتر دیده می شوند. البته کلاژن و الاستین همچنین در اثر نور خورشید هم کاهش می یابند.

  • باورهای اشتباه در مورد منافذ پوستی

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که می توانند منافذ پوستی را کوچک کرده یا حتی از بین ببرند، اما باید در نظر داشت که وجود این منافذ برای حفظ سلامتی پوست کاملا ضروریست. تنها کاری که می توانید انجام دهید، کاهش آلودگی های موجود در درون منافذ است که دیدن آن را برای چشم غیر مسلح ناممکن سازد.

یکی دیگر  از باورهای نادرست رایج، استفاده از بخار جهت باز کردن منافذ است.  بخار تنها آلودگی های موجود در منافذ را نرم می کند تا آسان تر تمیز شوند.

  • بازشدن منافذ پوست و زیبایی شما

بدون منافذ باز و سالم پوست شما به درستی عمل نخواهد کرد. تمیز کردن آلودگی های موجود در منافذ اصلی ترین عامل برای داشتن پوستی سالم است.

آیا افرادی که پوستشان چرب است، نیاز به مرطوب کننده دارند؟این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *